450LSU8000M77X221
450LSU8000M77X221
Part Number
450LSU8000M77X221
Manufacturer
Description
CAP ALUM 8000UF 20% 450V SCREW
Data sheet
450LSU8000M77X221.pdf
Series
LSU
    Specifications
    SeriesLSU
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance8000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.031" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)8.819" (224.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C