450LSU4700MEFC77X141 450LSU4700MEFC77X141
450LSU4700MEFC77X141
Part Number
450LSU4700MEFC77X141
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Data sheet
450LSU4700MEFC77X141.pdf
Series
LSU
    Specifications
    SeriesLSU
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.032" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)5.630" (143.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency17 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency23.8 A @ 10 kHz