450LSU4700M64X189
450LSU4700M64X189
Part Number
450LSU4700M64X189
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Data sheet
450LSU4700M64X189.pdf
Series
LSU
    Specifications
    SeriesLSU
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)7.559" (192.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C