450LSU2700M77X76
450LSU2700M77X76
Part Number
450LSU2700M77X76
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 450V SCREW
Data sheet
450LSU2700M77X76.pdf
Series
LSU
    Specifications
    SeriesLSU
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.031" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)3.110" (79.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C