450LSU2700M64X139
450LSU2700M64X139
Part Number
450LSU2700M64X139
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 450V SCREW
Data sheet
450LSU2700M64X139.pdf
Series
LSU
    Specifications
    SeriesLSU
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)5.591" (142.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency14.69 A @ 10 kHz