450LSQ5600M77X131
450LSQ5600M77X131
Part Number
450LSQ5600M77X131
Manufacturer
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Data sheet
450LSQ5600M77X131.pdf
Series
LSQ
    Specifications
    SeriesLSQ
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.031" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)5.276" (134.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C