450LSQ3300MEFC77X121 450LSQ3300MEFC77X121
450LSQ3300MEFC77X121
Part Number
450LSQ3300MEFC77X121
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Data sheet
450LSQ3300MEFC77X121.pdf
Series
LSQ
    Specifications
    SeriesLSQ
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.032" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)4.843" (123.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency10.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency12.39 A @ 10 kHz