450LSQ2700MNB64X119 450LSQ2700MNB64X119
450LSQ2700MNB64X119
Part Number
450LSQ2700MNB64X119
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 450V SCREW
Data sheet
450LSQ2700MNB64X119.pdf
Series
LSQ
    Specifications
    SeriesLSQ
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2700 µF
    Part StatusLast Time Buy
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)4.803" (122.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency10.266 A @ 10 kHz