450LSQ2200MEFC64X99 450LSQ2200MEFC64X99
450LSQ2200MEFC64X99
Part Number
450LSQ2200MEFC64X99
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Data sheet
450LSQ2200MEFC64X99.pdf
Series
LSQ
    Specifications
    SeriesLSQ
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)4.016" (102.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency7.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency8.496 A @ 10 kHz