450LSQ1000MEFC51X83 450LSQ1000MEFC51X83
450LSQ1000MEFC51X83
Part Number
450LSQ1000MEFC51X83
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
Data sheet
450LSQ1000MEFC51X83.pdf
Series
LSQ
    Specifications
    SeriesLSQ
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.858" (21.80mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max)3.386" (86.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.72 A @ 10 kHz