450LSG3900MNB77X121 450LSG3900MNB77X121
450LSG3900MNB77X121
Part Number
450LSG3900MNB77X121
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW
Data sheet
450LSG3900MNB77X121.pdf
Series
LSG
    Specifications
    SeriesLSG
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3900 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.032" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)4.843" (123.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C