450LSG2200M64X109
450LSG2200M64X109
Part Number
450LSG2200M64X109
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Data sheet
450LSG2200M64X109.pdf
Series
LSG
    Specifications
    SeriesLSG
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)4.409" (112.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C