450LSG1000MEFC51X98 450LSG1000MEFC51X98
450LSG1000MEFC51X98
Part Number
450LSG1000MEFC51X98
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
Data sheet
450LSG1000MEFC51X98.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSG
    Specifications
    SeriesLSG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.858" (21.80mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max)3.976" (101.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency6.02 A @ 10 kHz