420LSQ3300M77X96
420LSQ3300M77X96
Part Number
420LSQ3300M77X96
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 420V SCREW
Data sheet
420LSQ3300M77X96.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSQ
    Specifications
    SeriesLSQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated420 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.031" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)3.898" (99.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C