420LSG3200M51X150
420LSG3200M51X150
Part Number
420LSG3200M51X150
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3200UF 20% 420V SCREW
Data sheet
420LSG3200M51X150.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSG
    Specifications
    SeriesLSG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.858" (21.80mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated420 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max)6.024" (153.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C