400LSW4700M77X115
400LSW4700M77X115
Part Number
400LSW4700M77X115
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSW4700M77X115.pdf
Series
LSW
    Specifications
    SeriesLSW
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.031" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)4.646" (118.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C