400LSW3300M77X141
400LSW3300M77X141
Part Number
400LSW3300M77X141
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSW3300M77X141.pdf
Series
LSW
    Specifications
    SeriesLSW
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.031" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)5.669" (144.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency5.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency6.726 A @ 10 kHz