400LSW2200MNB77X101 400LSW2200MNB77X101
400LSW2200MNB77X101
Part Number
400LSW2200MNB77X101
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSW2200MNB77X101.pdf
Series
LSW
    Specifications
    SeriesLSW
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusLast Time Buy
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.032" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)4.094" (104.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.838 A @ 10 kHz