400LSW2200MEFC64X119
400LSW2200MEFC64X119
Part Number
400LSW2200MEFC64X119
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSW2200MEFC64X119.pdf
Series
LSW
    Specifications
    SeriesLSW
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)4.803" (122.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C