400LSU8200M90X141
400LSU8200M90X141
Part Number
400LSU8200M90X141
Manufacturer
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSU8200M90X141.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance8200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
    Height - Seated (Max)5.669" (144.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C