400LSU7900M77X196
400LSU7900M77X196
Part Number
400LSU7900M77X196
Manufacturer
Description
CAP ALUM 7900UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSU7900M77X196.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance7900 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.031" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)7.835" (199.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C