400LSU5600M77X116
400LSU5600M77X116
Part Number
400LSU5600M77X116
Manufacturer
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSU5600M77X116.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.031" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)4.685" (119.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C