400LSU4700M77X121
400LSU4700M77X121
Part Number
400LSU4700M77X121
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSU4700M77X121.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.031" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)4.882" (124.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency22.12 A @ 10 kHz