400LSU3900M64X119
400LSU3900M64X119
Part Number
400LSU3900M64X119
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSU3900M64X119.pdf
Series
LSU
    Specifications
    SeriesLSU
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3900 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)4.803" (122.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency12.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency17.78 A @ 10 kHz