400LSU3300M77X106
400LSU3300M77X106
Part Number
400LSU3300M77X106
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSU3300M77X106.pdf
Series
LSU
    Specifications
    SeriesLSU
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.031" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)4.291" (109.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C