400LSU2200MEFC51X138 400LSU2200MEFC51X138
400LSU2200MEFC51X138
Part Number
400LSU2200MEFC51X138
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSU2200MEFC51X138.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.858" (21.80mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max)5.551" (141.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency12.04 A @ 10 kHz