400LSU2200M51X148
400LSU2200M51X148
Part Number
400LSU2200M51X148
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSU2200M51X148.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.858" (21.80mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max)5.945" (151.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C