400LSU2200M51X130
400LSU2200M51X130
Part Number
400LSU2200M51X130
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSU2200M51X130.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSU
    Specifications
    SeriesLSU
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.858" (21.80mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max)5.236" (133.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C