400LSU10000MNB90X151 400LSU10000MNB90X151
400LSU10000MNB90X151
Part Number
400LSU10000MNB90X151
Manufacturer
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSU10000MNB90X151.pdf
Series
LSU
    Specifications
    SeriesLSU
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance10000 µF
    Part StatusLast Time Buy
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
    Height - Seated (Max)6.063" (154.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency27.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency39.06 A @ 10 kHz