400LSU10000M90X145
400LSU10000M90X145
Part Number
400LSU10000M90X145
Manufacturer
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSU10000M90X145.pdf
Series
LSU
    Specifications
    SeriesLSU
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance10000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
    Height - Seated (Max)5.827" (148.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C