400LSQ6800MNB77X151 400LSQ6800MNB77X151
400LSQ6800MNB77X151
Part Number
400LSQ6800MNB77X151
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSQ6800MNB77X151.pdf
Series
LSQ
    Specifications
    SeriesLSQ
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusLast Time Buy
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.032" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)6.063" (154.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency17.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency20.65 A @ 10 kHz