400LSQ5600MNB77X141 400LSQ5600MNB77X141
400LSQ5600MNB77X141
Part Number
400LSQ5600MNB77X141
Manufacturer
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSQ5600MNB77X141.pdf
Series
LSQ
    Specifications
    SeriesLSQ
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusLast Time Buy
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.032" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)5.630" (143.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency14.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency17.11 A @ 10 kHz