400LSQ3900M77X101
400LSQ3900M77X101
Part Number
400LSQ3900M77X101
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSQ3900M77X101.pdf
Series
LSQ
    Specifications
    SeriesLSQ
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3900 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.031" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)4.094" (104.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency10.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency12.626 A @ 10 kHz