400LSQ2700M51X123
400LSQ2700M51X123
Part Number
400LSQ2700M51X123
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSQ2700M51X123.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSQ
    Specifications
    SeriesLSQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.858" (21.80mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max)4.961" (126.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C