400LSG5600M77X141
400LSG5600M77X141
Part Number
400LSG5600M77X141
Manufacturer
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSG5600M77X141.pdf
Series
LSG
    Specifications
    SeriesLSG
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.031" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)5.669" (144.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency13.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency18.48 A @ 10 kHz