400LSG4700MEFC77X121 400LSG4700MEFC77X121
400LSG4700MEFC77X121
Part Number
400LSG4700MEFC77X121
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSG4700MEFC77X121.pdf
Series
LSG
    Specifications
    SeriesLSG
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.032" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)4.843" (123.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency12 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency16.8 A @ 10 kHz