400LSG3900MDC464X114
400LSG3900MDC464X114
Part Number
400LSG3900MDC464X114
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSG3900MDC464X114.pdf
Series
LSG
    Specifications
    SeriesLSG
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3900 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)4.606" (117.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C