400LSG2700MEFC64X119 400LSG2700MEFC64X119
400LSG2700MEFC64X119
Part Number
400LSG2700MEFC64X119
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSG2700MEFC64X119.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSG
    Specifications
    SeriesLSG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)4.803" (122.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency11.2 A @ 10 kHz