400LSG1500M51X118
400LSG1500M51X118
Part Number
400LSG1500M51X118
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSG1500M51X118.pdf
Series
LSG
    Specifications
    SeriesLSG
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.858" (21.80mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max)4.764" (121.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency5.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency7.42 A @ 10 kHz