400LSG12000M90X221
400LSG12000M90X221
Part Number
400LSG12000M90X221
Manufacturer
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW
Data sheet
400LSG12000M90X221.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSG
    Specifications
    SeriesLSG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance12000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
    Height - Seated (Max)8.819" (224.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency24.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency33.74 A @ 10 kHz