400HFG2200MBN45X100 400HFG2200MBN45X100
400HFG2200MBN45X100
Part Number
400HFG2200MBN45X100
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V RADIAL
Data sheet
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
HFG
    Specifications
    SeriesHFG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.886" (22.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - 4 Lead
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.772" Dia (45.00mm)
    Height - Seated (Max)4.016" (102.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency6.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency8.82 A @ 10 kHz