350LSU5600M77X96
350LSU5600M77X96
Part Number
350LSU5600M77X96
Manufacturer
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
Data sheet
350LSU5600M77X96.pdf
Series
LSU
    Specifications
    SeriesLSU
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.031" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)3.898" (99.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C