350LSU2200M51X106
350LSU2200M51X106
Part Number
350LSU2200M51X106
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW
Data sheet
350LSU2200M51X106.pdf
Series
LSU
    Specifications
    SeriesLSU
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.858" (21.80mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max)4.291" (109.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C