350LSQ8200M90X141
350LSQ8200M90X141
Part Number
350LSQ8200M90X141
Manufacturer
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
Data sheet
350LSQ8200M90X141.pdf
Series
LSQ
    Specifications
    SeriesLSQ
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance8200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
    Height - Seated (Max)5.669" (144.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency19 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency22.42 A @ 10 kHz