350LSG6800MNB77X141 350LSG6800MNB77X141
350LSG6800MNB77X141
Part Number
350LSG6800MNB77X141
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW
Data sheet
350LSG6800MNB77X141.pdf
Series
LSG
    Specifications
    SeriesLSG
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusLast Time Buy
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.032" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)5.630" (143.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency14.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency19.74 A @ 10 kHz