350LSG4700MEFC64X139
350LSG4700MEFC64X139
Part Number
350LSG4700MEFC64X139
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW
Data sheet
350LSG4700MEFC64X139.pdf
Series
LSG
    Specifications
    SeriesLSG
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)5.591" (142.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency10.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency14.28 A @ 10 kHz