350LSG3300MEFC64X109
350LSG3300MEFC64X109
Part Number
350LSG3300MEFC64X109
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
Data sheet
350LSG3300MEFC64X109.pdf
Series
LSG
    Specifications
    SeriesLSG
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)4.409" (112.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency11.76 A @ 10 kHz