350LSG10000M90X151
350LSG10000M90X151
Part Number
350LSG10000M90X151
Manufacturer
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Data sheet
350LSG10000M90X151.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSG
    Specifications
    SeriesLSG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance10000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
    Height - Seated (Max)6.063" (154.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency20.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency29.12 A @ 10 kHz