3186GH472M450MPC1 3186GH472M450MPC1
3186GH472M450MPC1
Part Number
3186GH472M450MPC1
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Data sheet
3186GH472M450MPC1.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
3186
    Specifications
    Series3186
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#1500 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)31mOhm