301R182U025HE2 301R182U025HE2
301R182U025HE2
Part Number
301R182U025HE2
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1800UF 25V RADIAL
Data sheet
301R182U025HE2.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
301
    Specifications
    Series301
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance1800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.300" (7.62mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#4000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.875" Dia (22.22mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)102mOhm @ 120Hz